La Chitarre Music Club
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

La Chitarre Music Club

Magic Nights of the Dark Area
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 salutare

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
serrgiu




masculin Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 19/03/2007

salutare Empty
MesajSubiect: salutare   salutare Icon_minitimeJoi Mai 03, 2007 2:25 am

vreau tare mult sa cant intr-o formatie!cat de aproape 3 ani la chitara si acum vreau sa ma apuc de cursuri...am inteles ca sunt multe de invatzat...as vrea sa stiu si eu cate persoane au instrumente si ar putea sa se tina serios de treaba...
Sus In jos
White Wolf

White Wolf


masculin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 48
Locatie : Valea Mortii
Data de inscriere : 14/02/2007

salutare Empty
MesajSubiect: ;)   salutare Icon_minitimeVin Mai 04, 2007 1:15 am

Sergiule, canti sau zdrangani de 3 ani la chitara? Ca e o mica mare diferenta intre una si cealalta. Ca sa te apuci sa canti intr-o formatie iti trebuie ceva cunostinte elementare de muzica, digitatie, cu alte cuvinte sa stii ce sa faci cu obectul din maini, nu sa il tii ca pe un lemn. Asta una la mana, a doua, fiind chitarist trebuie sa ai puterea sa compui ceva piese iar aici intervine creativitatea, indemanarea si tenacitatea. Iar a treia la mana, obectul ala trebuie sa se numeasca, Ibanez, Jackson, Aria Pro 2, Gibson, Fender, sau orice altceva din gama acestora. Ma refer la ceva de firma si nu la "lemne" in forma de chitara, de genu, Hora, Reghin, copii rusnace si alte minuni. Plus cealalta jumatate a chitaristului, efectul/procesorul de chitara.
Stiu, acum vei spune, "baaa da multe mai vrei si tu, ce voi cand v-ati apucat le aveati pe astea?" NU. Nu le-am avut. Ne chinuiam cu fel de fel de copii, cu corpuri de chitari si ne duceam la Bucale sa ne luam doze de firma, sau achizitionam diferite efecte rusesti.
Problema e ca nu prea se gaseau, fiindca erau anii 90-97. Acum sunt pe toate drumurile, exista internet, exista magazine online, exista dealeri care iti aduc scule de mori incet. Eh, dar aici sunt si preturi de la 200 de euro in sus in functie de model. Pai multi vor spune si aici, "Pai n-am bani sa imi iau asa ceva, cant si eu cu ce imi permit". WRONG !!!! Nu, mai bine nu, fiindca vei canta doar pt tine si pretenarii tai, nu vei ajunge sa canti in alte orase sau pe scene cu mai multe trupe.
Asta ti-o spun din proprie experienta, si nu numai tie, la toti cei care vreti sa va apucati de a forma o trupa si sunteti la inceputul inceputului.
Sus In jos
http://www.myspace.com/nphnecrophorus
redrum12345

redrum12345


masculin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 37
Data de inscriere : 16/04/2007

salutare Empty
MesajSubiect: Re: salutare   salutare Icon_minitimeVin Mai 04, 2007 10:16 am

Eu nu cred ca se infinteaza asa o formatie......oamenii cu care faci muzica trebuie sa ii cunosti bine....pentru ca imediat apar divergente....
Daca esti cu cativa intro formatie si zici hai sa mai luam un chitarist...sau pleaca tobarul si iei altu care nu il cunosti e altceva.......parerea mea...
PS: stiu ca s-au mai facut ,dar alea sunt exceptii.....poate ai si u norocu asta ....bafta
Sus In jos
http://www.myspace.com/d39kktmusic
serrgiu




masculin Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 19/03/2007

salutare Empty
MesajSubiect: Re: salutare   salutare Icon_minitimeVin Mai 04, 2007 12:50 pm

cred ca mai mult zdrangan...deci mai stau p'acasa!multumesc W.W.
Sus In jos
White Wolf

White Wolf


masculin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 48
Locatie : Valea Mortii
Data de inscriere : 14/02/2007

salutare Empty
MesajSubiect: Re: salutare   salutare Icon_minitimeSam Mai 05, 2007 1:10 am

Sergiule, zdrangane ceva mai mult si mai vartos dar cu multa daruire. Acorda foarte multa atentie in special la digitatie. Ar fi bine sa iei si ceva lectii de chitara sa inveti teorie muzicala.

Redrum, ai mare dreptate. Oricat ai dori sa faci o trupa , daca nu exista o legatura stransa intre membrii ei nu ai facut nimic. Cel putin intre 2-3 sa fie ce si ce. Si ca sa o faci iti trebuie o oarecare experienta de stat in preajma unei trupe sa vezi cum se deruleaza treaba. Si orice trupa trebuie sa aiba o mana de fier care coordoneaza mersul.

La ora actuala situatia trupelor tinere e din ce in ce mai dezastruoasa. Apar din ce in ce mai putine trupe, din ce in ce mai putine trupe care au habar de cantat, care au scule de urcat pe o scena. Iar scena asta sa nu se incadreze doar in cercuri de oameni cu ochelari de cal si numai acolo sa iti desfasori concertele iar in alte locatii sa nu ai nici macar curajul sa te gandesti ca vei canta fiindca vei avea surpriza ca te va lua lumea la suturi. Bashca ca a doua oara nu te va mai chema nici dracu nici daca ai da bani la organizatori. Unii se lauda ca au pe an 50 concerte. Pai si care e treaba? Unde le ai, in fata prietenilor in aceleasi 2 locatii? In fata unor afoni care te aclama doar pt ca faci parte din cercul lor de castrati de creier si militanti ai unei lupte pierdute? Sa fim seriosi, mai bine ar pune mana pe o sapa si ar trece la agricultura.
Sus In jos
http://www.myspace.com/nphnecrophorus
White Wolf

White Wolf


masculin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 48
Locatie : Valea Mortii
Data de inscriere : 14/02/2007

salutare Empty
MesajSubiect: Re: salutare   salutare Icon_minitimeLun Mai 07, 2007 7:58 pm

Si ca sa intelegeti mai bine ce va spuneam mai sus va dau ceva exemple despre penibilitati.
http://www.psychometal.ro/forum/viewtopic.php?t=1354

https://www.youtube.com/watch?v=usMBwO88Olk

Concluziile le trageti voi.
rockers
Sus In jos
http://www.myspace.com/nphnecrophorus
Eliana_Crematory

Eliana_Crematory


feminin Numarul mesajelor : 32
Locatie : Upon the highest mountain
Data de inscriere : 12/03/2007

salutare Empty
MesajSubiect: Re: salutare   salutare Icon_minitimeJoi Mai 10, 2007 1:51 pm

Aveti cuvantul meu de onoare ca o asemenea stare de oroare nu mi-a mai provocat nimic de cand am visat ca eram in pat cu Smeagol!!! affraid
Sus In jos
Continut sponsorizat





salutare Empty
MesajSubiect: Re: salutare   salutare Icon_minitime

Sus In jos
 
salutare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
La Chitarre Music Club :: Discutii Libere Despre Orice :: Pentru trupe si instrumentisti-
Mergi direct la: