La Chitarre Music Club
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

La Chitarre Music Club

Magic Nights of the Dark Area
 
AcasaPortalCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Cum ati inceput sa ascultati ROCK/METAL ?

In jos 
AutorMesaj
White Wolf

White Wolf


masculin Numarul mesajelor : 68
Varsta : 48
Locatie : Valea Mortii
Data de inscriere : 14/02/2007

Cum ati inceput sa ascultati ROCK/METAL ? Empty
MesajSubiect: Cum ati inceput sa ascultati ROCK/METAL ?   Cum ati inceput sa ascultati ROCK/METAL ? Icon_minitimeMar Mar 13, 2007 9:00 pm

Si daca tot am deschis acest subiect sa trec la treaba si sa povestesc.

Pai totul a inceput prin 1989, cand am gasit pe acasa niste viniluri cu Deep Purple, Rainbow, Whitesnake. Da, multi dintre voi veti privi ciudat la acest an. Era inainte de Revolutie, cand a asculta Rock era un lucru foarte rar. Muzica se mai gasea, vinilurile erau aduse ori de pe la rusi, ori de pe la bulgari. Aveam 14 ani, varsta la care acum e deja tarziu, unii adolescenti avand acces la internet chiar de la 10-12 ani, astfel procurandu-si muzica si ascultand orice. Acum nu se mai asculta muzica in ordine cronologica, ori se asculta ce e la moda, ori ce este foarte dur. Dar sa revin la 1989, cand am dat admiterea la liceu, Liceul Industrial Nr. 1 (Avioane), astazi Liceul Traian Vuia. Acolo am dat si de alti ascultatori si astfel am inceput sa facem schimb de muzici, sa procuram din ce in ce mai multa muzica. Deja incepusem sa ascult Slayer, Metallica, Iron Maiden, AC DC, Guns, Scorpions, Skid Row, Kreator, Over Kill, King Diamond, Death, Sepultura.
Prima rockoteca s-a tinut in Casa Armatei, o tinea un tip, Marius Dolan. Nu stiu cat a rezistat, dar a fost frumos, lumea se aduna, discuta, asculta muzikie, consuma bauturi, se dadea din cap, se facea chiar si pogo.
Ce-a de-a doua rockoteca s-a organizat la Clubul CFR, dar nu in Brazda, ci la Gara, undeva in stanga, astazi e Posta/Vama acolo. Acolo a fost organizat de Nae Baban, iar muzica puneau niste prieteni de-ai mei, Sorin si Cristi Mogosanu (Mogo). Era frumos si acolo, numai ca uneori mai ieseau si scandaluri cu "intrusi". A durat si acolo o vreme, dupa care s-a inchis.
Mult timp a fost "seceta", lumea se aduna pe unele terase, vara, si Dolbier (Casa Berii), Magnolia, toamna-iarna.
Peste ceva ani, au mai aparut multi rockeri, copii teribilisti care ascultau tot felul de trupe obscure, numai pt simplul fapt sa fie priviti ca duri.
Acelasi Nae Baban, a redeschis rockoteca din Clubul CFR, acum mutat in incinta Liceului CFR. Lumea incepea iarasi sa se adune, erau seri in care nu aveai loc sa arunci un ac, pogo-ul era un fel de ingramadeala de nedescris, chiar daca vroiai sa cazi jos, nu puteai deoarece te sprijineai pe celalalt. Foarte frumos, ii specific aici pe Alexoi cel care a fost primul care s-a ocupat de muzica si ulterior pe Doru. Numai ca, cu timpul, lumea incepuse sa isi ia nasul la purtare si prefera sa stea afara si sa consume alcool pe bancile din curte, decat sa intre si sa asculte muzica sau sa isi descarce energia negativa acumulata intr-o saptamana. Si uite asa, din ce in ce mai putina lume incepuse sa mai calce pe la rockoteca.
Acum multi din generatia mea, sunt parinti, unora nici nu le mai arde de muzici, de iesit sa bea o bere cu prietenii de-o viata, deoarece traim intr-o societate bazata pe "Cel mai smecher castiga" si trebuie sa asigure familiei un trai decent. Dar eu ii astept sa ajunga prin La Chitarre sa ne aducem aminte de vremurile de odinioara, in care nimeni si nimic nu ne putea lua aceasta viata, aceasta muzica, aceasta LIBERTATE.
Sus In jos
http://www.myspace.com/nphnecrophorus
 
Cum ati inceput sa ascultati ROCK/METAL ?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce doriti sa ascultati ?
» Ce doriti sa ascultati ?
» Ce doriti sa ascultati ?
» Ce doriti sa ascultati ?
» Blues, Rock & other...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
La Chitarre Music Club :: Discutii Libere Despre Orice :: Diverse-
Mergi direct la: